אתרי מסחר אלקטרוני (או חנויות וירטואליות כפי שנהוג לכנות אותם בארץ), עשו כברת דרך ארוכה בשנים האחרונות והפכו מסתם עוד "סניף וירטואלי"  של חנויות פיסיות לאתרים העומדים בפני עצמם. כתוצאה מכך, גם הקריטריונים בהם יש להתחשב בתהליך אפיון האתר השתנו, בדגש על החזות החיצונית שלו, ההתאמה לגלישה מטלפונים ניידים ומערכת ניהול התוכן.

חזות חיצונית ועיצוב

יש לא מעט חברות המציעות אתר מסחר אלקטרוני בפחות  מ- 200 ₪ לחודש, אבל כשמוכרים מוצר כל כך זול, תמיד חייבים לקצץ היכן שהוא, ואחד הדברים הראשונים שבדרך כלל מקצצים בהם הוא העיצוב. עיצוב של אתרים כאלו הוא ברוב המקרים עיצוב שמתבסס על תבניות מוכנות, וככזה הוא מאוד חסר ייחוד ולא מצליח להתבלט מעל למתחרים. לעיתים מבצעים שינויים מינורים כמו החלפת צבע אחד בצבע אחר או החלפת לוגו, אבל המבנה הכללי של האתר נותר זהה ומשעמם. לכן, בכל הקשור לעיצוב, אין פשרות, ועדיף להשקיע בעיצוב טוב ומזמין עם תפריטים ברורים שקל להתמצא בהם. (אחרת הגולש פשוט יתעייף ויעבור לאתר אחר).

גלישה מניידים

הנתונים מהשנים האחרונות מראים שגם אם רובינו עדיין לא מבצעים את הרכישה עצמה מהנייד, אנחנו כן נוטים לבדוק את המוצרים שאנחנו רוצים לקנות "על הדרך". מסיבה זו, אתר מסחר אלקטרוני שלא מתאים לגלישה מניידים, פשוט יפספס חלק גדול מן הלקוחות שלו שיעדיפו לעבור לאתר אחר שיותר נוח לגלוש בו, גם אם המחירים קצת יותר יקרים (היום קל מאוד לעשות זאת באמצעות אתר זאפ ודומיו).

מערכת ניהול התוכן

אתרי מסחר אלקטרוני יכולים להיות מבוססים על מערכת ניהול תוכן סגורה של החברה שבונה את האתר. או על מערכות קוד פתוח כדוגמת ג'ומלה או מג'נטו. לכל שיטה יתרונות וחסרונות ויש לשקול את היתרונות והחסרונות של כל מערכת בהתאם לאתר המבוקש, מי יתחזק אותו? מה מידת הבנתו באינטרנט ובמחשבים, מה תדירות עדכון המוצרים וכד'. חלק מהחברות שנותנות שירות של בניית אתרים  מספקות גם שירותי ניהול תוכן  למערכת הפנימית שלהם בתמורה לריטיינר חודשי. או לחילופן מספקות הדרכה והטמעה של מערכת הניהול. אולם בכל פעם שאיש התוכן משתנה יש לחזור על ההדרכה מחדש. לעומת זאת, במערכות קוד פתוח מערכת הניהול קלה ונוחה ללמידה וניתן בקלות יחסית לתחזק את האתר לבד.

לסיום – איך מבצעים אפיון נכון?

בנוסף לכל הדגשים שהובאו כאן, חשוב לזכור שאת האפיון צריך לבצע בצורה מדויקת כבר משלב  הסקיצות : אתר שמאופיין היטב ייבנה מהר יותר ולא יהיה צורך לחזור אחורה על מנת לשנות חלק מהאפיון שלא הוקדשה לא מספיק מחשבה. כמו כן, רצוי לבנות את האתר בצורה כמה שיותר מודולארית, כך שאם בעתיד יוצר הצורך לשנות את אחד מהאלמנטים באתר, הדבר לא יצריך שינוי של אלמנטים אחרים ויגדיל באופן ניכר את העלויות (אפקט מגדל הקלפים).

0 Comments to "דגשים לאפיון אתר מסחר אלקטרוני"

Would you like to share your thoughts?

גרייבי סטודיו | הירקון 70 ת"א | 03-6426635
contact@gravystudio.com