מערכות ניהול תוכן באתרים מאפשרות שליטה ברמה גבוהה מאוד בתוכן המופיע באתר, גם לאחר בנייתו ובזמן הפעלה שוטפת. יש שני סוגים של מערכות ניהול תוכן, כאשר הראשון כולל מערכות ניהול סגורות המשויכות לחברה מסחרית ומושכרות ללקוח לפי תשלום חודשי או שנתי קבוע, והשני כולל מערכות חופשיות ועצמאיות המבוססות על קוד פתוח. מבין המערכות המשתייכות אל הסוג השני, האפשרויות הנפוצות הן שימוש בג'ומלה או וורדפרס.

 

wordpress logo 300x186 גומלה או וורדפרס

השוואה בין ג'ומלה לוורדפרס חייבת להתחיל עם היתרונות היחסיים של כל מערכת. ראשית, מערכות קוד פתוח מן הסוג הזה מנטרלות את הצורך בתלות בגורם מסחרי כלשהו. שנית, מדובר על מערכות נוחות וידידותיות לתפעול. בניגוד למה שנהוג לחשוב, אין צורך בהרבה רקע מקצועי על מנת להשתמש בפונקציות המרכזיות של המערכת וללמוד תוך כדי תנועה על תכונות חדשות ומתקדמות יותר. המערכות מאפשרות הקמה של אתרים דינאמיים מכל הסוגים, לרבות פורטלי תוכן ואתרי מסחר או קניות.

 

joomla logo גומלה או וורדפרס

נתונים יבשים

על מנת להשוות כהוגן בין ג'ומלה לוורדפרס יש להתייחס אל מספר קריטריונים. ראשית, מבחינת היסטוריה כדאי להזכיר כי ג'ומלה החלה את דרכה כמערכות קוד סגור ורק בשנת 2005 שוחררה כקוד פתוח להמונים. מנגד, וורדפרס נוצרה כפיתוח ממערכת אחרת. שנית, לג'ומלה יש נכון להיום 6 גרסאות ראשיות בעוד בוורדפרס יש 3 בלבד. בנוסף, בג'ומלה יש מספר עדכונים נמוך של 27 לעומת 164 במערכות וורדפרס.

שנית, מספר התוספים, ההרחבות או המודולים של ג'ומלה הוא 7,609 לעומת 14,629 בוורדפרס. יש משתמשים שרואים במספר גבוה של תוספים, הרחבות ומודולים בתור יתרון, לעומת אחרים אשר עבורם זהו נתון המהווה חיסרון. כל משתמש ובעל אתר יכול לבחור את התכונה המועדפת עליו ועל פי להשוות בין ג'ומלה לוורדפרס.

פופולאריות וקשיי התקנה או תפעול

מערכת הקוד הפתוח של וורדפרס משמשת הרבה יותר אתרים מאשר ג'ומלה. נכון לסוף שנת 2013, מתוך מיליון האתרים הראשונים משתמשים 14.3% במערכת וורדפרס לעומת 2.7% שמעדיפים את ג'ומלה. האתרים הפופולאריים ביותר של ג'ומלה הם פורשה ואיי-הופ האמריקאית, בעוד בוורדפרס משתמש המגזין טיים, חברת פורד ועוד. וורדפרס פופולארית גם בהיבטים אחרים של המרחב הקיברנטי: יש לה מעל 65,000 עוקבים בטוויטר וכמעט 350,000 לייקים בפייסבוק, לעומת 25,000 עוקבים בטוויטר של ג'ומלה ובערך 55,000 לייקים בפייסבוק המקביל. מספר החיפושים בגוגל עולה בקנה אחד עם השאר הנתונים, ועל פיו וורדפרס מובילה עם מעל 30 מיליון חיפושים חודשיים לעומת ג'ומלה עם 11.1 מיליון.

 

joomla admin toolbar 300x108 גומלה או וורדפרס

אי אפשר לבצע השוואה בין ג'ומלה לוורדפרס מבלי להזכיר את קושי ההתקנה, התפעול וייעוד המערכת. ג'ומלה נחשבת מורכבת יותר בשני הקריטריונים הראשונים ומיועדת עבור בעלי רקע טכני, בעוד וורדפרס היא הפשוטה ביותר ומיועדת גם עבור בוני אתרים חובבים שעושים את צעדיהם הראשונים באינטרנט.

לסיכום, כל אחד צריך לבחור את המערכת שמתאימה יותר לצרכיו: וורדפרס מתאימה יותר לאתרי תדמית ולמי שקלות השימוש וניהול האתר חשובה לו. ג'ומלה מתאימה יותר לאתרים גדולים עד בינוניים שמשמשים גם בתור אפליקציה או תשתית לפיתוחים נוספים.

 

0 Comments to "ג'ומלה או וורדפרס"

Would you like to share your thoughts?

גרייבי סטודיו | הירקון 70 ת"א | 03-6426635
contact@gravystudio.com